V prvih marčevskih dneh je oskrbnike Tropske hiše v ogradi Južne Amerike presenetil neverjeten prizor – obe samici pritlikavih mar sta prvič skotili vsaka po dva mladiča. Vsi štirje malčki se odlično počutijo in napredujejo v rasti. Obiskovalci jih lahko opazujejo, kako se podijo po ogradi, se valjajo po pesku, spoznavajo sostanovalce ali kako sesajo hranljivo mamino mleko. Ali poznate pritlikave mare?

Mare so južnoameriški glodavci, ki spominjajo na zajce s kratkimi uhlji in dolgimi nogami, a so si v sorodu z morski prašički in kapibarami. V Tropski hiši živi družina pritlikavih mar, samec, dve samici in njuni mladiči. Pred nedavnim, v prvih marčevskih dneh sta sinhrono skotili kar obe samici in obe prvič dobili dvojčke.

NARAŠČAJ PRITLIKAVIH MAR V TROPSKI HIŠI

Pritlikave mare so v Sloveniji na ogled le v Tropski hiši. »Prvi par teh južnoameriških glodavcev je k nam prišel leta 2021 iz živalskega vrta Jihlava na Češkem. V lanskem letu se je paru pridružila še mlada samica iz živalskega vrta Neuwied v Nemčiji. Šele s prihodom druge samice so pritlikave mare poskrbele za podmladek; samici sta namreč prvič uspešno skotili vsaka po enega mladiča.«

Mare običajno skotijo dva ali več mladičev, zgodi pa se, da je mladič večkrat tudi le eden. Pri kotenju enega mladiča lahko pride do porodnih težav, saj je v maternici samice hrana namenjena le enemu zarodku, ki je zato posledično večji, kotitev pa zato otežena. Do hitre rasti zarodka lahko pride tudi zaradi prebogate hrane, zato je potrebno paziti, da mar v našii oskrbi ne hranimo preveč.

V tem mesecu sta naši samici pritlikavih mar prvič skotili dvojčke in to sinhrono. Samice, ki živijo v skupinah, se lahko večkrat parijo sinhrono in nato sinhrono skotijo mladiče. Breje samice se ob porodu nekoliko umaknejo od skupine. Mladiči mar se skotijo poraščeni z dlako, ob rojstvu že vidijo in slišijo. Če smo pozorni, lahko opazimo, da se mladiči nekoliko razlikujejo od odraslih po obarvanosti. Imajo namreč nekoliko rdečkasto-rumeno obarvanost s sivinami na hrbtu. Poleg tega mladiči na bokih nimajo obarvanosti, kot jo najdemo pri odraslih. Kmalu po rojstvu so mladiči že pripravljeni na beg pred plenilci. Odraslim pričnejo slediti nekaj dni po kotitvi. Da bi mladiči pridobili vonj matične skupine, se kmalu po rojstvu pogosto povaljajo po mestu, kjer odrasli urinirajo.

Pritlikave mare nimajo skrbi, da bi jih v Tropski hiši presenetil kakšen plenilec in zato živijo lagodno in polno življenje mar. Obiskovalci jih v Tropski hiši lahko opazujejo, kako se podijo in skačejo po ogradi, se valjajo po pesku, spoznavajo sostanovalce, kot so različne ptice in beloglavčki, ali kako sesajo hranljivo mamino mleko. »Mleko samic pritlikavih mar je hranljivo, zato mladiči napredujejo v rasti in razvoju iz dneva v dan. Samice bodo zanje intenzivno skrbele približno 4 tedne. Veseli smo, da se tudi naši štirje malčki dobro razvijajo. Ko bodo odrasli, jih bomo podarili drugemu živalskemu vrtu s primernimi pogoji zanje.«

Pritlikave mare potrebujejo večjo in vedno toplo ogrado. Zelo dobro skačejo, zato moramo upoštevati, da ne preskočijo mej njihovega ozemlja. V ogrado jim namestimo primerno podlago, tudi pesek, po katerem se izredno rade povaljajo in si s tem negujejo dlako in označujejo ozemlje. V ogradi ne smejo manjkati različna skrivališča in predmeti za glodanje, na primer različne trave in veje dreves ter grmov.

Mare oskrbniki v Tropski hiši hranijo s senom in v sezoni s svežo travo in zelišči. Dodajajo jim sveže veje, zelenjavo in posebno briketirano hrano za južnoameriške glodavce. Vedno morajo imeti na voljo svežo vodo. Ob vsakodnevni oskrbi je potrebno mare tudi opazovati, da ugotovimo, ali se dobro počutijo in ali so v dobri psiho-fizični kondiciji. Preventivna oskrba je izrednega pomena, vedno pa moramo biti pripravljeni na ukrepanje in pomoč naših veterinarjev.

PRITLIKAVA MARA

Pritlikava mara (Pediolagus/Dolichotis salinicola) je relativno velik južnoameriški glodavec iz družine Cavidae. Vrsta je podobna zajcem zaradi svojih dolgih, tankih nog in zmerno velikih, širokih in koničastih uhljev. Osebki tehtajo od 1,8 do 2,3 kg in z glavo in telesom merijo od 420 do 485 mm, njihov rep pa doda dodatnih 19 do 30 mm.

Dlaka je kratka in gladka z rjavkasto-sivim krznom na hrbtu, ki je lahko rahlo pikast. Ob strani so običajno svetlejše barve, od temno sive do bele, vrat in trebuh pa sta bela. Bele lise lahko najdemo tudi na čelu in za očmi.

Pritlikava mara bližnja sorodnica bolj znane in večje patagonske mare (Dolichotis patagonum). Študija iz leta 2020, ki jo je izvedlo Ameriško združenje sesalcev, je odkrila pomembne razlike med dvema živečima vrstama mar, zato si znanstveniki niso enotni, ali vrsti še vedno pripadata skupnemu rodu ali vsaka svojemu.

V naravi pritlikava mara poseljuje območja južnoameriške pokrajine Chaco od ravninskih travnatih pokrajin, sušnih gozdovih in trnastih grmičastih pokrajin Argentine, Paragvaja in Bolivije. Je endemit te pokrajine.

Pritlikava mara se prehranjuje s travo in drugimi rastlinami, zelišči, sočnicami in grmovjem, njihovimi plodovi in semeni. V sušnem obdobju se hrani predvsem s suhimi rastlinami, medtem ko v deževni dobi poišče sveže predvsem enoletne trave.

So družabne živali, ki se združujejo v družinske skupnosti. Skupino običajno sestavlja samec, ena ali dve samici in njihovi mladiči. So dnevno aktivne živali, ponoči pa se skrijejo v brlog, da v njem spijo. Brlog je lahko pod zemljo ali v gostem grmičevju. Rove mare lahko kopljejo same, ali pa naselijo zapuščene rove viskač. O razmnoževanju te vrste je na voljo le malo podatkov. Brejost traja 2 meseca (77 dni v umetnem okolju), nato pa samice v leglu skotijo ​1 do 5 mladičev. Mladiči ob rojstvu v povprečju tehtajo 199 g.

ZANIMIVOSTI O PRITLIKAVIH MARAH
  • Ali veš  da samice mar dojijo svoje mladiče v sedečem položaju? Seski so namreč nameščeni blizu sprednjih nog. Eno hranjenje v povprečju traja pet minut.
  • Ali veš, da se mare negujejo na odprtih, izpostavljenih območjih? Tako imajo večji pregled nad okolico in plenilci v njej.
  • Ali veš, da samci mar na splošno ne sodelujejo pri starševski oskrbi? Vendar pa mladiče tolerirajo, saj z njimi večkrat počivajo ali se z njimi igrajo.
  • Ali veš, da pritlikave mare, ki živijo v skupini, tvorijo zvezdaste ali pahljačaste formacije v sedečem položaju, kjer se stikajo z zadnjicami, medtem ko so obrnjene vsaka v svojo smer?  To vedenje jim pomaga hitro opaziti bližajoče se plenilce.
  • Ali veš, da so pritlikave mare igrive živali? Igrivo vedenje, s katerim izražajo ugodje, vključuje hitre navpične skoke, obračanje telesa, premetavanje glave, tek in vrtenje ter poskakovanje z brcami zadnjih nog. Odrasli samci se pogosto pridružijo mladičem v živahni igri, samice pa to počnejo le občasno. Hitro poskakovanje je pogosto kombinirano z valjanjem v pesku, označevanjem urina in vohanjem vonjav drugih mar.
  • Ali veš, da se pritlikave mare sporazumevajo predvsem z vonjem tako, da svoja območja označijo z urinom in izločki analnih žlez? Posamezniki urinirajo tudi drug po drugem. Poleg vonja je za mare pomemben tudi zvok. Oglašajo se z različnimi piski, ko se sporazumevajo med seboj ali ko opazijo plenilca.
  • Ali veš, da so pogosti plenilci mar jaguarji, pume in pampske lisice? Mare se pred plenilci zaščitijo z varovalno barvo, se skrijejo v rove ali v grmičevje ali zbežijo.
  • Ali veš, da ljudje mare lovijo za krzno in meso? Ne glede na to njihovo število ni v upadanju.

Tropska hiša

W: www.tropskahisa.si

E: info@tropskahisa.si

M: 040 340 306